Dažniausiai užduodami klausimai
Ar mano regėjimas nėra per sudėtingas lazerinei korekcijai?
Dauguma atvejų regėjimo ydos sudėtingumas tiesiogiai nesusijęs su Jūsų tinkamumu lazerinei chirurgijai. Jūsų regėjimas žymiai pagerės, tačiau, koks bus pagerėjimo laipsnis, priklausys nuo Jūsų dabartinių dioptrijų. Mūsų klinikoje gydoma toliaregystė (iki + 4.0 D), trumparegystė (iki – 12.5 D) bei astigmatizmas (iki – 6.0 D). Pirminės apžiūros metu mūsų specialistai Jums paaiškins, kokių rezultatų galite tikėtis.
Koks yra skirtumas tarp LASIK ir PRK?
Po LASIK akys gyja žymiai greičiau, be to, paprastai per 12-24 val. po operacijos užtikrinamas komfortas ir geras regėjimas. Tai kiek intensyvesnė operacija pacientui, kadangi ant akies dedamas prisiurbimo žiedas, kelioms sekundėms pakelia vidinį akies spaudimą. Komplikacijų dažnis, turbūt, mažesnis nei LASEK (mažiau medikamentų, praktiškai nėra drumsčių, trumpesnis nedarbingumo laikas), bet, jei išsivysto ragenos lopo komplikacijos, jos gali būti sudėtingesnės, nei LASEK. Jei reikalingas pakartotinis gydymas, visas procesas gali būti kartojamas, tačiau taip nutinka labai retai.
Kas tai yra lazerinė regėjimo korekcija?
LASIK ir LASEK yra du, dažniausiai naudojami lazerinės regėjimo korekcijos metodai. Abiems procedūroms naudojamas „eksimerinis“ lazeris, kuris pakeičia ragenos formą. LASIK (arba Laser-Asisted In-Situ Keratomileusis) procedūros metu pradžioje naudojamas instrumentas, vadinamas mikrokeratomu, kuriuo ragenos centre suformuojamas ragenos lopas, kurį pakėlus lazeriu pakeičiama ragenos forma bei šviesos laužimo kampas, taip sugražinant vaizdo fokusavimą į tinlainę.
Ar tą pačią dieną gali būti pakoreguotas mano abiejų akių regėjimas?
Taip. Mūsų klinikoje atliekamos operacijos metu iš karto gali būti pakoreguotos abi akys. Jei Jūsų akys būtų gydomos skirtingu laiku, užtruktų gijimo procesas ir prarastumėte daugiau laiko. Žinoma, jei Jūs pageidaujate, mes galime koreguoti kiekvieną akį atskirai, tačiau, kadangi paruošiamasis darbas dvigubėja, operacijos kaina pakyla 50 %.
Ką aš jausiu operacijos metu?
Bet kurios lazerinės operacijos metu akis yra nujautrinama. Jūs galite jausti nedidelį diskomfortą (bet jis santykinai mažas), prisilietimus aplink akis. Procedūros metu Jūs jausite tik labai nedidelį diskomfortą. Po LASIK, 24 valandas galite jausti kažkokį dirginimą. Tai gali tęstis ir kelias dienas. Po LASEK diskomfortas tikrai trunka kelias dienas.
Kaip atliekama operacija?
Operacija atliekama eksimeriniu lazeriu. Šaltas lazerio spindulys išgarina ragenos audinius, pakeisdamas jos formą taip, kad po to pacientas gali ryškiai matyti be akinių ar kontaktinių lęšių. Naudojami nuskausminantys akių lašai, ir nenaudojamos jokios adatos.
Ar operacija skausminga?
Pati procedūra neskausminga. Atliekant LASIK, galite jausti nedidelį spaudimą, kuomet formuojamas ragenos lopas, taip pat akių dirginimą iki 24 val. po operacijos. Po LASEK tokius dirginius galite jausti iki savaitės ar ilgiau. Mes aprūpiname akių lašais, mažinančiais skausmą, siekdami, kad Jūs išvengtumėte bet kokio diskomforto.
Po kiek laiko galėsiu grįžti į įprastą gyvenimą?
Dažniausiai, praėjus 24 - 48 val. po operacijos, pacientas jau gali funkcionaliai matyti, tačiau būdingas ir laikinas neryškus matymas. Mes siūlome, kad pacientai rastų galimybę nedirbti bent jau vieną parą po LASIK operacijos ir tris paras po LASEK operacijos, taip pat 3 paras nevairuoti automobilio.
Kas, jei aš šiuo metu nešioju kontaktinius lęšius?
Pirmosios apžiūros dienos rytą prašytume išsiimti kontaktinius lęšius, taip pat, jei turite, atsinešti savo akinius.
Prieš operaciją svarbu žinoti, kad, jei jūs nešiojate kietus ar orui laidžius kontaktinius lęšius, juos turite nustoti nešioti mažiausiai šešias savaites iki operacijos. Minkštų kontaktinių lęšių negalite nešioti mažiausiai savaitę iki operacijos.
Kontaktiniai lęšiai gali pakeisti ragenos gaubtumą ir formą, dėl ko gali keistis Jūsų akių laužiamoji galia. Tam, kad tinkamai apskaičiuotume, kiek ragenos audinio reikia pašalinti, kad ištaisytume Jūsų regėjimo ydą, turite nustoti nešioti kontaktinius lęšius jau prieš atvykdami į konsultaciją. Per tą laiką ragena įgaus buvusią formą ir dydį. Mes įsipareigojame iškoreguoti Jūsų regėjimą labai atidžiai, o tai gali būti pasiekta tik, jei ragenos paviršius yra stabilus ir grįžęs į savo natūralią formą. Didžiajai daugumai pacientų rekomenduojamas minimalus laiko tarpas turėtų būti pakankamas. Tačiau, gali būti, kad ragenos formos atsistatymas užtruks individualiai. Jei Jūsų ragenos forma iki priešoperacinės apžiūros ar operacijos dar keičiasi, jų datas gali tekti nukelti vėlesniam laikui. Tai leis Jūsų ragenai visiškai grįžti į savo natūralią formą, o refrakcijai – stabilizuotis, kartu įgalinant pasiekti geriausią įmanomą rezultatą. Mūsų klinika negali kompensuoti Jūsų išlaidų, susijusių su nedarbingumu, pragyvenimu viešbutyje, aviabilietais ar kt., atsiradusių dėl vizito datos perkėlimo. Žemiau nurodytas skirtingas kontaktinių lęšių nešiojimo nutraukimo laikas tam, kad apsaugotume atvykstančius pacientus nuo nepatogumų, iškylančių perplanuojant laiką, jei ragenos formos keitimasis yra akivaizdus.
Medicininiai tyrimai nurodo, kad pakartotinio gydymo tikimybė sumažėja, kuo ilgesnį laiką iki operacijos pacientas nenešioja kontaktinių lęšių.
Kada reikia nustoti nešioti kontaktinius lęšius iki operacijos:
- Minkštus kontaktinius lęšius mažiausiai 1 savaitę
- Prailginto nešiojimo kontaktinius lęšius mažiausiai 1 savaitę
- Minkštus torinius kontaktinius lęšius mažiausiai 1 savaitę
- Kietus torinius kontaktinius lęšius mažiausiai 6 savaites
- Kietus orui laidžius kontaktinius lęšius, jei nešiojate 0-20 metų, mažiausiai 6 savaites,
- Kietus orui laidžius kontaktinius lęšius, jei nešiojate 21-29 metus, mažiausiai 8 savaites
- Kietus orui laidžius kontaktinius lęšius, jei nešiojate 30 ir daugiau metų, mažiausiai 12 savaičių
- Tikruosius kietus kontaktinius lęšius (Polymethyl methacrylate) mažiausiai 12 savaičių
Ar galėsiu vairuoti iš karto po operacijos?
Operacijos dieną neturėtumėte vairuoti. Mes siūlome atvykti su palydovu ar organizuoti taksi ar kitą alternatyvų transportą. Geriau nevairuoti automobilio keletą dienų ar ilgiau, jei Jūsų regėjimas dar nėra ryškus.
Koks bus mano regėjimas ateityje?
Jei jau atlikta operacija ir regėjimas pakoreguotas, jis turi toks ir išlikti. Studijos įrodė, kad chirurgijos rezultatai nesumažėja laikui bėgant. Tik labai nedaugeliui pacientų reikia papildomos operacijos dėl individualaus gijimo ar pradinės korekcijos. Tokiems pacientams, kurių didelė pradinė refrakcijos yda, papildomos operacijos tikimybė didesnė. Vienintelis dalykas, kurio mes negalime koreguoti, tai, kad ateityje Jums reikės skaitymo akinių (tai vadinama presbiopija). Tai yra normalus amžinis Jūsų akių procesas. Prašome įsidėmėti, kad lazerinė chirurgija nepakeičia natūralių gamtos procesų. Jei Jūs turite genetinę predispoziciją, pavyzdžiui, kataraktai, lazerinė regėjimo korekcija, nei paspartins, nei sulėtins jos išsivystymą.
Kokie yra šios procedūros atokieji padariniai?
Šiaurės Amerikoje LASIK ir PRK procedūros jau atliekamos daugiau kaip 10 metų. Pirmasis eksimerinis lazeris žmogaus akiai gydyti panaudotas 1985 metais. Kol kas stebimi puikūs rezultatai.
Ar gali po operacijos mano regėjimas sugrįžti į pradinį lygį?
Po operacijos, kai kuriems pacientams stebima efekto sumažėjimas, bet ne iki pradinio lygio. Jei yra reikalas, regėjimui pagerinti gali būti atlikta papildoma operacija.
Kokis yra LASIK šalutinis poveikis?
Dažniausi šalutiniai poveikiai – tai jautrumas šviesai ir ratilai aplink šviesos šaltinį. Gali atsitikti taip, kad operacijos metu Jūsų regėjimo yda bus perkoreguota ar koreguota nevisiškai, tuomet geram matymui gali būti reikalingi akiniai. Labai retais atvejais galėtų susiformuoti nelygus ragenos paviršius ir/ar drumstys, tuomet net su akiniais nebūtų įmanoma gerai matyti.
Kas sukelia tamsoje jaučiamus pašalinius efektus?
Nakties metu gali būti neryškus matymas, matomi blizgesiai ir atspindžiai, ratilai aplink šviesos šaltinius. Juos gali sukelti keletas priežasčių.
Šias problemas gali sąlygoti likusi nedidelė toliaregystė, trumparegystė ar astigmatizmas. Problemos sprendimas būtų akiniai, dėvimi tamsiu paros metu ar papildoma operacija. Kita priežastis gali būti vyzdžio dydis ir ragenos forma, likusi po operacijos. Kuomet yra mažiau šviesos, vyzdys išsiplečia, kad kuo daugiau jos patektų į akį. Kai vyzdys yra platus, daug didesnis ragenos plotas fokusuoja pro ją einančią šviesą, nei kai vyzdys siauras. Jei į fokusuojančią zoną pakliūna ir labiau periferinės ragenos dalys, kurios nebuvo paveiktos lazeriu, gali kilti šviesos aberacijos, kurios ir sukelia šiuos pašalinius efektus. Geriausias būdas to išvengti, tai naudoti tokį lazerį, kuriuo galima gydyti didesnį ragenos plotą, arba negydyti pacientų, kurių vyzdžiai platūs ir jei neįmanoma korekcijos daryti plačioje ragenos zonoje.
Ką daryti, jei tokie tamsoje jaučiami efektai atsiranda? Kaip tai panaikinti?
Yra akių lašų, sutraukiančių vyzdį, ir jie gali būti naudojami tamsiu paros metu. Jie sumažintų atspindžius, blizgesius ir ratilus, bet taip pat ir mažiau šviesos spindulių pakliūtų į akis, dėl ko matymas gali būti prastesnis ar „išplaukęs“.
Vieną problemą keičia kita, ir, dažniausiai, tai nėra tinkamas sprendimas, nors kai kuriems pacientams ir efektyvus. Panašiai kai kurie pacientai pastebi, kad, įjungus šviesą automobilio salone, vyzdys susitraukia pakankamai, kad šie nemalonūs pojūčiai dingtų. Sunkius nakties metu jaučiamas pašalinius efektus taip pat gali sąlygoti blogai operacijos metu centruota gydymo zona. To paprastai išvengiama, jei operuoja patyręs chirurgas. Jei problemos priežastis yra ši, ją ypač sunku pašalinti.
Kas išlaiko ragenos lopą savo vietoje po operacijos?
Yra keletas dalykų, padedančių išlaikyti ragenos lopą savo vietoje be siūlių. Pirmiausia, tai vakuumas, kurį sukuria ląstelės, išklojančios vidinį ragenos paviršių. Šios ląstelės, kitaip dar vadinamos ragenos endoteliu, veikia kaip siurblys, siurbiantis vandenį (skysčius) iš ragenos audinio į akies vidų. Pradžioje šios, siurbiančio pobūdžio, jėgos padeda išlaikyti lopą. Vėliau, kai akys pirmomis dienomis pradeda gyti, paviršinis ragenos sluoksnis, kitaip vadinamas epiteliu, „užklijuoja“ lopo kraštus. Vėliau, per savaites ir mėnesius, natūralios ragenos struktūros „pririša“ lopą prie gilesnių ragenos sluoksnių.
Ar galiu pamesti savo ragenos lopą?
Lopas turi pasaitėlį, kuris laiko jį prie ragenos. Lopo pamesti neįmanoma. Lopą galimą IŠJUDINTI IŠ VIETOS, jei ankstyvame pooperaciniame laikotarpyje stipriau patrinsite akį. Tuomet lopas turės būti grąžintas į savo vietą vėl operacinėje. Retai (maždaug 1 iš 1,500 atvejų), mikrokeratomas visiškai nupjauna lopą („laisvas lopas“) ir pasaitėlio nelieka. Laisvą lopą GALIMA pamesti, jei per stipriai trinsite akį iš karto po operacijos. Jei operacijos metu susiformuos laisvas lopas, lazerinė procedūra bus atlikta ir lopas sugrąžintas į vietą, bet Jūs būsite įspėtas(-a) apie susidariusią situaciją, kad ypač saugotumėtės pooperaciniame periode ir išvengtumėte lopo pametimo rizikos. Atminkite, kad iki 1994 metų VISOS šio tipo operacijos buvo atliekamos tik su laisvu lopu. Ypatingai retai pasitaikė atvejų, kad lopai buvo pametami.
Net jei ragenos lopas būtų pamestas, tai turbūt nebūtų taip baisu, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio. Ragena būtų kiek plonesnė, atsirastų randėjimo galimybė, bet apskritai, regėjimas išliktų pakankamai geras. Gali būti, nors mažai tikėtina, kad tektų persodinti rageną. Kaip bebūtų, tokių komplikacijų linkime išvengti.
Nuo ko man pradėti, jei susidomėjau lazerine regėjimo korekcija?
Jei skaitote šį tinklalapį, jau esate teisingame kelyje. Kitas žingsnis paskambinti mums dėl pirmosios konsultacijos telefonu +370 5 2120290 arba +370 656 52755. Pirmosios konsultacijos metu, kuri užtruks apie vieną valandą, mūsų gydytojai nustatys Jūsų galimybes sėkmingam gydymui. Pradinę konsultaciją sudaro nuodugni jūsų akių ir visos regėjimo sistemos apžiūra ir analizė. Jums bus atsakyta į visus klausimus.
Mūsų adresas: S. Žukausko 41, Vilnius LT-09130. Tel. +370 5 2120290 . Mob. tel.: +370 656 52755. El.paštas: info@laserview.lt